Baker, Oval, Ornate, 6.5" x 12.25" in "Cowabunga" by Ceramika Artystyczna | AA42-2416V
Introducing the Polish Pottery 6.5" x 12.25" Ornate Oval Baker by Ceramika Artystyczna in the mesmerizing "Cowabunga" pattern (2416V). This delightful oval dish is not just your ordinary serving platter or baker, it can even be used as a dinner plate! Yes, you heard that right, folks! This versatile piece will have you saying "Cowabunga" with every use!
But wait, there's more! Not only is this oval baker a feast for the eyes, but it also boasts impressive dimensions of 6.5" x 12.25" x 1.5". You'll have plenty of space to whip up your favorite culinary creations and serve them in style. Made and hand-painted in Boleslawiec, Poland by skilled artisans, you can trust that this Polish Pottery is both functional and beautiful.
Search Keywords
  • 003
  • White
  • Bakeware
  • Bakeware - Oval Bakers
  • Bakeware - Oval Bakers - Ornate Oval Bakers
  • Aa42
  • Baker-Oval-Ornate-6.5" X 12.25"-Ca (Aa42)
  • 2416V
  • Cow
  • Standard
  • Cowabunga
  • Ceramika Artystyczna-003
  • Ceramika Artystyczna
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Description
Search Keywords
  • 003
  • White
  • Bakeware
  • Bakeware - Oval Bakers
  • Aa42
  • 2416V
  • Cow
  • Standard
  • Cowabunga
  • Ceramika Artystyczna-003
  • Ceramika Artystyczna
Baker, Oval, Ornate, 6.5" x 12.25" in "Cowabunga" by Ceramika Artystyczna | AA42-2416V | Polish Pottery Outlet